PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Jak pisać? » Opis

 

Opis

Opis to dokładne opisanie czegoś albo inaczej ukazanie lub zobrazowanie. Opis odnosi się do świata przedstawionego, do tła, na którym rozgrywają się wydarzenia, do wyglądu postaci. Musi być zgodny z rzeczywistością (musi być realistyczny) oraz informować o cechach i właściwościach opisywanego przedmiotu lub postaci.
Opis to informacja o wyglądzie przedmiotu, postaci, wnętrza, sytuacji, zjawiska, przeżyć i krajobrazu. Służy on także do prezentacji dzieła sztuki, do wyrażania przeżyć lub jako argument w udowodnieniu wysuniętej tezy. Opis może być samodzielną wypowiedzią lub jej elementem, np. opis postaci w charakterystyce bohatera literackiego.
Aby dokonać opisu należy dokładnie obejrzeć opisywany obiekt, zebrać jak najwięcej wyrazów i zwrotów, które określają kształt, tło, przestrzeń, wielkość, barwę itp. Trzeba zwrócić uwagę na szczególne cechy, które czynią ten obiekt niepowtarzalnym, innym od pozostałych. Następnie ułożyć plan pracy, przemyśleć w jakiej kolejności będziemy wymieniać cechy obiektu. Przy tym warto pomyśleć, które cechy można porównać do czegoś innego. Porównania dodają uroku i wyrazistości naszym wypowiedziom, np. usta jak korale, zęby jak perły, brwi jak skrzydła jaskółki.
Taki plan to, właściwie, początek tekstu ciągłego. Parokrotnie go czytamy, rozszerzamy szczegółowymi danymi i nanosimy poprawki. Przed przepisaniem na czysto analizujemy go krytycznie. Kiedy jesteśmy pewni, że wszystko w porządku - przepisujemy.

 

Opisy dzielimy ze względu na to, co opisują. Wyróżniamy następujące rodzaje:
 
 • opis przedmiotu (rower, nowa ubranie),
   
 • opis wnętrza (twój pokój),
   
 • opis krajobrazu, zjawiska (widok z okna, burza),
   
 • opis przyrody poetycki,
   
 • opis miejsca,
   
 • opis postaci,
   
 • opis sytuacji,
   
 • opis obrazu, zdjęcia,
   
 • opis przeżycia wewnętrznego.
 • SZYBKA ŚCIĄGA
  Lektury - spis. Jak pisać.

  PRZYDATNE INFORMACJE

  » bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

  » wiosenny semestr na Uniwersytecie

  » internetowe warsztaty dla maturzystów

  » salon edukacyjny Perspektywy 2011

  » konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

  » weź udział w projekcie edukacyjnym

  SZUKANE W PORTALU

  » karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

  » wiersz o roztargnionej królewnie

  » czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

  » spotkania z klasykami literatury wsip

  » spotkania z klasykami literatury wsip

  » życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

  więcej...

  Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
  www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

  Copyright © 2011 e-buda.pl