PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Ściągi i wypracowania - drukowane » Drukowane ściągi z języka polskiego » Wypracowania z polskiego 259 - drukowane » Motywy MitologiczneMotywy Antyczne

Teatru Greckiego

Poprzednie

NastępnePoniżej przedstawione jest jedynie początkowa część wypracowania
znajdującego się na ściągach w komplecie 259
oczywiście nie przedstawiamy całości
w celu zabezpieczenia się przed kopiowaniem.Motywy mitologiczne i biblijne inspiracja dla twórców wspólczesnych ( Dedal i Ikar , Nike , Apollo i Marsjasz , Prometeusz , Syzyf , itp.).
-Jan Kochanowski Czego chcesz od nas Panie - motyw zaczerpniety z Ksiegi Rodzaju. Bóg jest ukazany jako stwórca swiata, architekt, Wielki Budowniczy. On zbudowal niebo i sprawil, ze wody zebraly sie w brzegach. Przedstawiany takze jako wielki artysta. Oblicze Boga jest dobrotliwe i pogodne. W podnioslym tonie mówi o nim Kochanowski jako o Panu Swiata. Eksponuje jego potege i wszechobecnosc. Antropomorfizacja wizerunku Boga.

- Treny - Tren XIX - Sen. Stwierdza, ze Bóg zsyla na czlowieka zarówno cierpienie jak i radosc, nagradza prawosc, sluzbe ojczyznie i cnote.

- Prawa i obowiazki Tadeusz Rózewicz .

- Wciaz o Ikarach glosza Ernest Bryll

- Nike która sie waha Zbigniew Herbert

- Apollo i Marsjasz Zbigniew Herbert

- Ikar Stanislaw Grochowiak

Mit jest to sfabularyzowana opowiesc wyrazajaca wierzenia danej spolecznosci, Ma on najczesciej charakter metaforyczny i symboliczny i dlatego niesie bogate tresci uniwersalne. Te cechy mitu sprawiaja, ze zawiera on pierwsze wzory ludzkich postaw i zachowan, tzw. archetypy. Uniwersalna wymowa mitu i wzorce postaw powoduja, ze mity odegraly szczególna role w kulturze europejskiej, staly sie bogatym zródlem tematów sztuk pieknych, a w tym takze literatury, która siegala do nich najczesciej w tych okresach, gdy ozywaly estetyczne normy antyku. Potwierdzeniem tego moze byc literatura Odrodzenia, a przede wszystkim twórczosc najwybitniejszego jej przedstawiciela w Polsce - Jana Kochanowskiego. W Odprawie poslów greckich Jan z Czarnolasu wykorzystuje zaczerpniety z Iliady fragment mitu trojanskiego opowiadajacego o uprowadzeniu przez Parysa pieknej Heleny - zony króla Menelausa. Poslowie greccy - Menelaus i Ulisses - przybywaja do Troi i zabiegaja o zwrot porwanej królowej spartanskiej. Nad dylematem, oddac czy zatrzymac w Troi Helene, obraduje rada trojanska, która wskutek intryg królewicza trojanskiego postanawia zatrzymac Greczynke i przez to naraza kraj na niebezpieczenstwo. Nawiazanie do mitu sluzy autorowi do pokazania stanu moralnego wspólczesnej sobie szlachty oraz do krytyki sejmu polskiego i osoby niezdecydowanego króla, który opowiada sie za wola wiekszosci kierujacej sie prywata. W Odprawie poslów greckich wyraza tez Kochanowski patriotyczna troske o przyszlosc kraju, która wypowiada przez usta wieszczki Kassandry przepowiadajacej upadek Troi.

W zupelnie inny sposób mity inspiruja pisarzy romantyzmu i Mlodej Polski. Poeci tych czasów siegaja do symboliki mitu, nawiazuja do postaw bohaterów mitycznych i tego, co wyraza uniwersalne wartosci lub dazenia epoki. Widzimy to w kreacji bohatera III czesci Dziadów Adama Mickiewicza i w natchnionym monologu Konrada w Wielkiej improwizacji . Konrad w tej piesni kierowanej do Boga i natury wyraza wiare w twórcza, boska moc uczucia i mysli. Jednak radosc plynaca z doskonalosci i geniuszu poetyckiego jest przeniknieta wszechogarniajaca miloscia do wlasnego, udreczonego narodu. Konrad dzieli z nim cierpienia.

Ja i ojczyzna to jedno. Nazywam sie Milijon - bo za miliony kocham i cierpie katusze.

Zarliwa milosc do ojczyzny doprowadza go do prometejskiego buntu przeciwko Bozej obojetnosci. Domaga sie wiec rzadu dusz , bo wierzy, ze sila swego uczucia uszczesliwi naród. Konrada jako bohatera romantycznego cechuje poczucie tytanicznej sily, które jednak rodzi w nim pyche i powoduje bluznierstwo wobec Boga. Dlatego bohater staje sie lupem diablów i ponosi kleske. Konrad czesto jest zwany Prometeuszem polskim. Z postawy mitycznego bohatera przejmuje milosc do ludzi , bunt przeciwko Bogu, ofiare i cierpienie. Podobne cechy widzimy w kreacji podmiotu lirycznego w hymnie Jana Kasprowicza Swiety Boze, Swiety Mocny :

Jestem, Jestem i placze... Bije skrzydlami jak ptak ranny jak ptak ten

nocny któremu okiem kazano skrwawionym patrzec w blask slonca.

i obraz buntu:

A ty o Boze! o Niesmiertelny! (...) siedzisz miedzy gwiazdami (...) i

ani spojrzysz na padolny smug.

Mit o Syzyfie wykorzystuje Stefan Zeromski w powiesci Syzyfowe prace . Nieefektywny, bezowocny wysilek Syz...

Motywy Antyczne

Teatru Greckiego

Poprzednie

Następne

SZYBKA ŚCIĄGA
Lektury - spis. Jak pisać.

PRZYDATNE INFORMACJE

» bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

» wiosenny semestr na Uniwersytecie

» internetowe warsztaty dla maturzystów

» salon edukacyjny Perspektywy 2011

» konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

» weź udział w projekcie edukacyjnym

SZUKANE W PORTALU

» charakterystyka porównawcza cześnika i rejenta

» roman pisarski wiersz zagadka

» święty witold z bytomia

» karta pracy psalm 130 w przekladzie jana kochanowskiego

» napisz pracę na wybrany temat charakterystyka porównawcza

» miłość siła destrukcyjna czy wartość nadająca sens życiu człowieka

więcej...

Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

Copyright © 2011 e-buda.pl