PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Jak pisać? » Streszcznie

 

Streszczenie

Streszczenie to forma wypowiedzi, której celem jest przedstawienie treści utworu. Jest to przekształcenie tekstu, polegające na "zmniejszeniu" objętości utworu, ale przy zachowaniu najważniejszych elementów treści utworu. W przypadku utworów wielowątkowych (np. epopei lub powieści) streszczenie może dotyczyć losów tylko jednego wybranego bohatera.

Jest to bardzo przydatna forma wypowiedzi pisemnej. Posługujemy się nią przy zbieraniu materiału do większej pracy szkolnej, naukowej, dziennikarskiej itp. Przed pisaniem streszczenia musimy przeczytać uważnie utwór - książkę, artykuł, referat itp.; poznać zdarzenia fakty, dokumenty, które zamierzamy przedstawić. Następnie w formie planu czyli po kolei zapisujemy przebieg akcji, wiadomości o bohaterach, ich poglądy na różne sprawy. Zwracamy uwagę na styl i właściwości języka utworu.
Do większych prac zbieramy materiał z wielu źródeł i z każdego robimy notatki w formie streszczenia oraz przytaczamy zdania opinie wybitnych autorytetów wypowiadających się na dany temat.

Uwaga! Przy pisaniu streszczenia mamy zasadę, że ma być mało słów, ale dużo treści.
Pamiętamy, że to jest praca pomocnicza, więc, jeśli chcemy znać utwór należy go przeczytać w całości, bowiem żadne streszczenie nie zastąpi tekstu oryginalnego, nie odtworzy nastroju, stylu i języka utworu.

Pisząc:
 

  • używaj krótkich zdań, zawierających najważniejsze informacje,
     
  • nie przytaczaj dialogów,
     
  • nie oceniaj.

     

    Streszczenie nie powinno zawierać opisów, charakterystyki, dialogów czy cytatów. Nie wyrażamy w streszczeniu własnych sądów i opinii ani bohaterach, ani o utworze.

  • SZYBKA ŚCIĄGA








    Lektury - spis. Jak pisać.

    PRZYDATNE INFORMACJE

    » bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

    » wiosenny semestr na Uniwersytecie

    » internetowe warsztaty dla maturzystów

    » salon edukacyjny Perspektywy 2011

    » konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

    » weź udział w projekcie edukacyjnym

    SZUKANE W PORTALU

    » karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

    » wiersz o roztargnionej królewnie

    » czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

    » spotkania z klasykami literatury wsip

    » spotkania z klasykami literatury wsip

    » życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

    więcej...

    Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
    www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

    Copyright © 2011 e-buda.pl