PISANIE PRAC

Piszemy prace na zamówienie. Każda z prac przygotowywana jest indywidualnie na zamówienia dla klienta. Nasz kadra zmierzy się z każdym polonistycznym tematem. Więcej informacji:

INFO

ŚCIĄGI WYDRUKOWANE

Opracowaliśmy unikalne zestawy ściąg. Są to gotowe, wydrukowane komplety ściąg, które zostały przygotowane na bieżącą maturę. Więcej informacji o ściągach:

MATURA CD

Dzięki naszej płycie bez problemu przygotujesz się do matury. Na CD umieściliśmy gotowe wypracowania, opracowania, powtórki epok oraz wiele dodatków i bonusów, które pomogą Ci przygotować się do matury. Więcej informacji na temat wypracowań:

INFORMATOR

Strona główna » Jak pisać? » Charakterystyka

 

Charakterystyka

Charakterystyka to opis wyglądu zewnętrznego postaci wraz z jej charakterystycznymi cechami osobowości, zainteresowaniami, naszym stosunkiem do niej. Kiedy będziecie pisać charakterystykę, pamiętajcie, żeby zwrócić uwagę na następujące elementy:
 

 • wygląd zewnętrzny,
 • usposobienie,
 • charakter,
 • intelekt i uzdolnienia,
   
 • osobowość.
  Wygląd zewnętrzny, czyli to, jak bohater wygląda.
  Usposobienie, czyli to, jak bohater się zachowuje, jaki jest z natury. Usposobienie może być łagodne, pogodne, wesołe albo gwałtowne, kłótliwe. Usposobienie jest tym, co prezentujemy na zewnątrz, w stosunku do innych ludzi, a charakter to nasze wnętrze.
  Charakter, czyli to, jakim się jest "w środku", inaczej - wszystkie wewnętrzne cechy bohatera.
  Intelekt i uzdolnienia to umiejętności bohatera.
  Osobowość to inaczej indywidualność człowieka, to, czym wyróżnia się z tłumu. O osobowości mówimy wtedy, kiedy opisujemy człowieka wyjątkowego, nietypowego, nieprzeciętnego, różniącego się od innych.

  Charakterystyka jest połączeniem dwóch form wypowiedzi - opisu i opowiadania. Natomiast, gdy zastanawiamy się, czy dany bohater postąpił słusznie czy nie, czy miał rację, czy nie, to przypomina sąd nad postacią. Taki sposób rozumowania przywodzi na myśl rozprawkę.
  Charakterystyka zawiera ocenę bohatera, są w niej elementy krytyki - musicie ocenić jego postępowanie w miarę obiektywnie, czyli zdystansować się w stosunku do opisywanej postaci.

  Charakteryzować można osobę znaną, bohatera literackiego, grupę społeczną, środowisko. Charakterystyka może być statyczna, dynamiczna, całościowa lub częściowa oraz porównawcza.
  Do charakterystyki należy przygotować słownictwo, którego chcemy użyć przy określaniu wyglądu, intelektu , emocji, usposobienia, sposobu mówienia, zachowania się w różnych sytuacjach i postawy wobec świata. Trzeba przemyśleć argumenty wskazujące na przyczynę takiego a nie innego zachowania się bohatera.
  Posługując się zebranym materiałem przystępujemy do pisania charakterystyki. Zwykle zaczynamy ją od opisu postaci, bowiem wygląd człowieka również go charakteryzuje.

 • Słownictwo charakteryzujące człowieka:
  szczęśliwy, szczodry, szlachetny, dzielny, dumny, dowcipny, dojrzały, dobry, dobroduszny, dokładny, czuły, delikatny chamski, chciwy, cyniczny chytry, waleczny utalentowany, ufny, ubogi, troskliwy, sentymentalny ,psotny, sumienny, rycerski, rzetelny, ambitny, atrakcyjny, bezduszny, chełpliwy, pojętny, słaby, rozmowny, rozrzutny, rozsądny, słaby, próżny, przedsiębiorczy arogant kłótnik, chytrus, chwat, pracuś, skąpiradło, sobek, wesołek, ważniak, włóczykij, samolub, odludek, śpioch, sknera, mięczak, naiwniak, flegmatyk, bystrzak, geniusz, elegant, chojrak, odważniak, przylepa, idealista, cwaniak, skarżypyta, uparciuch, wygodnicki, zapaleniec, poczciwiec, wiercipięta, gaduła, brzydal, piękniś, czaruś, psotnik, zuch społecznik, spryciarz, pyszałek, leń, rycerz itp.

  Typy charakterystyk:

  SZYBKA ŚCIĄGA
  Lektury - spis. Jak pisać.

  PRZYDATNE INFORMACJE

  » bezpłatna powtórka przed maturą z WOS’u

  » wiosenny semestr na Uniwersytecie

  » internetowe warsztaty dla maturzystów

  » salon edukacyjny Perspektywy 2011

  » konkurs na najciekawszą trasę wycieczki

  » weź udział w projekcie edukacyjnym

  SZUKANE W PORTALU

  » karta pracy tadeusz borowski odpowiedzi

  » wiersz o roztargnionej królewnie

  » czyje portrety znajdują się w gabinecie szymona gajowca

  » spotkania z klasykami literatury wsip

  » spotkania z klasykami literatury wsip

  » życzenia urodzinowe w średniowiecznym stylu

  więcej...

  Ściągi, wypracowania, pisanie prac, prace na zamówienie, charakterystyki, prace przekrojowe, motywy literackie, opisy epok, ściągi i wypracowania z polskiego, historii, geogfafii, biologi, matura
  www.e-buda.pl - ściągi i wypracowania

  Copyright © 2011 e-buda.pl